en

Paslanmaz Çelik Bakımı
Paslanmaz çelik’in en önemli iki elementi Krom ve Nikel’dir. Paslanmaz çelik parlaklığını kromdan ve paslanmazlık özelliğinide nikelden alır.

Paslanmaz çelik yapı olarak pas tutmaya eğilim gösterdiği durumlar vardır, bu ancak ana metaller ile uzun süre temas halinde ortaya çıkabilir.

Paslanmaz çelik ürünlerinize doğru bakım uygulayarak cok daha uzun ömürlü yapabilirsiniz. Ürünlerinizi dikkatli kullanırsanız, paslanmaz çelik kalitesini ve görünümünü devamlı koruyabilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Ürünün Temizlenmesi

Günlük bakım için, sadece temiz suyla veya ıslak bez ile temizlenmesini tavsiye ederiz. Yüzeydeki toz, kurumuş lekeler, yiyecek ve içeçek kalıntıları ile benzeri kirlilik yaratan artıkları ıslak bir bez ile temizlenmeli.

Kurumuş yağ lekeleri için bulaşık deterjanı da kullanılabilir. Temizleme işleminden sonra yüzey tamamen kurulanmalıdır. Bulaşık deterjanı çamaşır suyu içermemelidir, örn. Cif.

Kimyasal Maddelerden Dolayı Oluşan Lekeler

Ürün güçlü kimayasalar ile temas halinde zarar görür. Yüzey kimyasal maddeler ile uzun süre temas halinde kalırsa, yüzeyde oxsitlenmeler oluşabilir ve bu durumdan ötürü paslanma başlıyabilir.

Paslanmaz çelik ile temasta bulunulmaması gereken bazı kimyasal ürünler başlıca şunlardır: S-39 solder ux, boya cıkarıcılar, fırça temizliyicileri, metal kazıcılar ve yapıştırıcılar.

Ürünün yukarda belirtilen herhangi bir kimyasal ile teması halinde, aşağıdaki önlemlere başvurulabilir:

• Etkilenen yüzeyi temiz suyla bolca temizleyiniz;
• Etikilenen yüzeyi kurulayınız;
• Paslanmaz çelik koruyucuları kullanınız;

Temizleme suyu kireçli ise yüzeyde leke bırakabilir. Bunun için temizleme sırasında sert tanecikli ve lifli yapıda olmayan bir bez kullanılmalıdır.

Paslanmaz ürünün yüzeyindeki kalan parmak izleri için de cam yüzeyleri temizlemek için kullanılan sıvı temizliyicilerinden faydalanılabilir.